GALLÉ DAUM LALIQUE… CAMIN ŞAİRLERİ

22 Ocak 2014 – 15 Haziran 2014

Köklerinin Britanya merkezli Arts & Crafts hareketine dayandığı düşünülen Art Nouveau (Yeni Sanat), XX. yüzyılın başlarında Avrupa’yı etkileyen süslemeye dayalı bir sanat akımıydı. Art Nouveau özellikle mimari ve dekoratif alanda yenilikçi form ve düşünceyi esas almış, mobilya, obje ve cam gibi işlevselliği yüksek araçlara kalite ve yaratıcılık kazandırmıştı. Estetik dekoratif süslemelerin yanı sıra, botanik bilgisinin de sıklıkla kullanıldığı bir sanat akımı olarak tarihe geçti.

Dış cephe ve kapılarda sıklıkla kullanılan çiçek motifleri ve figürlü süslemelerin etkisi zaman içinde tekstil, mobilya ve mücevher tasarımlarına da yansıdı. Bu akımın öncüsü olarak bilinen birçok firma ve tasarımcı kısa sürede adını duyurdu. Bilinen en başarılı tasarımcıların başında gelen Emile Gallé, Daum Kardeşler ve René Lalique Avrupa’da, Tiffany ise Amerika’da cam obje ve mobilya sanatında beğeni kazandı. Vazo, lamba, masa, saat, cam panolar, araba maskotları, mücevher hatta parfüm şişeleri alanında yaratıcılıkla zenginleşen ürünler ön plana çıktı. Fransız cam sanatının bilinen en önemli temsilcilerinden ve Art Nouveau’nun öncü sanatçısı Fransız tasarımcı Emile Gallé felsefe, edebiyat ve botanik eğitimi almıştı. Eğitim yıllarında cam sanatı ve mobilya tasarımı alanında çalışmalar veren sanatçı zamanla çeşitli cam süsleme teknikleri araştırmış ve yeni dönem cam sanatına liderlik yapmıştı. Gallé, Daum ve Lalique camları bu dönemin ruhunu yansıtan seçkin ürünlerdendir.

1920’lerden sonra kübizm etkili Art Deco ile gizemli ve muğlak olandan, kesin hatlı ve geometrik olan tarza geçiş yaşanmıştır. XX. Yüzyılın başında kişisel yaratıcığın, bilim ve teknolojinin getirdiği olanaklarla bütünleşmesi, konularında uzman sanatçı ve zanaatçıların ortak çalışması sonucu insanlara mutluluk veren, güzel nesneler üretilebilmiştir. Atölyede üretim, “tek ve biricik” olandan, zamanla kaçınılmaz olarak seri üretime yönelen bir süreç izlemiştir. Bu süreç, günümüzde sanayi üretiminin kesin zaferi ile sonuçlanmıştır. Özel ve seçkin tasarım ürünleri olan Art Nouveau ve Art Deco objelere olan ilgi ve talep 1960’lardan başlayarak artarak sürmektedir.

Camın Şairleri sergisi ile 20. Yüzyılın başlarında Fransa’da filizlenen Art Nouveau akımının cam sanatındaki en önemli üç temsilcisi: Émile Gallé, Daum kardeşler ve René Lalique’e ait 172 eser sizlerle buluşuyor. Bu sergi ile Art Nouveau akımının dekoratif sanatlar alanındaki en büyük temsilcisi Émile Gallé’yi tanıyarak, öncülüğünü üstlendiği cam sanatındaki yenilikçi anlayış hakkında fikir sahibi olacak ve Nancy Ekolü’nün (École de Nancy) en büyük temsilcilerinden Daum Kardeşler ve ünlü tasarımcı René Lalique‘in dünyanın çeşitli noktalarından bir araya getirilmiş örneklerini görebileceksiniz.

Menü