ANTİK ANADOLU’NUN TANIKLARI: MUHARREM KAYHAN KOLEKSİYONU

11 Aralık 2015 – 10 Nisan 2016

Türkiye’deki en önemli özel koleksiyonlardan bir tanesi olan Muharrem Kayhan Koleksiyonu’nu ele alan “Antik Anadolu’nun Tanıkları: Muharrem Kayhan Koleksiyonu” sergisinde Antik Çağ’daki Anadolu’nun kapıları aralanıyor. Sergi kapsamında Arkaik, Klasik ve Hellenistik Çağ’da Karia ve İonia bölgesine yoğunlaşan koleksiyondan yaklaşık 300 adet tarihi obje ve 500 adet sikke yer almaktadır.

Koleksiyonun en önemli bölümünü oluşturan ve bazıları dünyada tek örnek olan sikkeler, Lydia Krallığı’nda başlayan sikke darbı kültürünün gelişimini ortaya koyması açısından büyük önem teşkil etmektedir. Koleksiyonun Arkaik Dönem’e ait sikkelerden oluşan bölümü, Türkiye’de ilk kez böylesine geniş ölçekte sergileniyor olması açısından araştırmacılar için önemli bir imkan sunmaktadır.

Sergide, sikkelerin yanı sıra günlük hayatta kullanılan ve ait oldukları dönemin yaşam biçimini ortaya koyan pişmiş toprak, bronz, mermer ve cam objeler yer almaktadır. Arkaik Dönem, nekropol, Karia, İon şehirleri, kült objeleri, tanrı ve tanrıçalar, ev, kadın ve hayvanlar konulu temalara göre tasnif edilen koleksiyon, ziyaretçilere Antik Çağ’daki yaşantının çeşitli yönlerini keşfetme imkanını sunuyor.

Menü