Arkas Sanat Merkezi, düzenlediği sergiler aracılığı ile sanatı geniş kitlelerle buluşturmak, genç nesilleri küçük yaştan itibaren sanat ile tanıştırıp farklı kültürleri tanıtarak yaratıcılık ve hayal güçlerini genişletmek amacı taşımaktadır. Farklı yaş gruplarındaki çocuklara özel düzenlediği hafta sonu atölyeleri ve hafta içi okul programları ile sergilerdeki eserler ve sanatçılar hakkında bilgiler verilerek konulara paralel atölye çalışmaları yapılmaktadır.

ÇOCUK ATÖLYELERİ

5-7 ve 8-10 yaş gruplarındaki çocuklar ile yapılan gezi sürecinde eserler ve sanatçılar, yaş gruplarına uygun anlatımla çocuklara eğitici ve eğlenceli bir programla tanıtılmaktadır. Ayrıca çocuklarla gerçekleştirilen soru cevap ve yorumlamalarla, sanat eseri yorumlama ve tanıma süreci destekleniyor. Bununla birlikte sanat merkezlerinde ve müzelerde nasıl gezilmelidir ve nelere dikkat edilmelidir gibi soruların cevapları deneyimleyerek öğrenilmektedir. Gezi süreci tamamlandıktan sonra sergi kapsamındaki konulara paralel bir şekilde atölye çalışmaları yapılmaktadır. Atölyeler, çocukların sanat oluşumlarını, sanat tarihini, sanat eserlerini, sanatçıları ve müzeyi keşfetmeleri, görerek ve deneyimleyerek etkileşimli bir şekilde, eğlenceli bir sanat yolculuğuna dönüşmektedir.

HAFTA İÇİ OKUL GRUPLARI

Anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise okul grupları için hazırlanan eğitim programları çocuklar ve gençleri sanatla buluşturmak, sergilenen eserlerle çocuklar ve gençler arasında iletişim kurulmasını desteklemek ve müze bilincinin oluşmasını sağlamak amacıyla gerçekleştirilmektedir. Gezi sürecinde sanatçılar ve eserler yaş gruplarına uygun bir anlatımla tanıtılırken, incelenen eserlerin oluşturulmasında kullanılan malzemeler ve sanatçının yaşadığı dönemlere dikkat çekilerek çocuklar ve gençlerin sanat eserini farkındalıkla yorumlaması sağlanmaktır.

Menü