Değerli Öğretmenler,

Bildiğiniz gibi müzeler, sanat merkezleri farklı sanat eserlerini bir araya getirerek geçmiş ve gelecek arasında bağ kurmaya yardımcı olan, estetik duyarlılığı geliştiren, bilgilendirirken hoş vakit geçirmeye imkan sağlayan özel mekanlardır. Genellikle geçmişe ait sanat eserlerinden oluşan koleksiyonların toplanması, korunması, sergilenmesi işlevini üstlenmelerinin yanı sıra, zaman içerisinde toplumu sanat ile tanıştırma, eğitim düzeyini arttırma, özellikle gelecek kuşakların bilgiye erişimlerini amaçlayan eğitim kurumları haline gelmiştir.

Arkas Sanat Merkezi de sanata ve sanatçılara verdiği değer ile 2011 yılından bu yana, uluslararası boyutta 18 sergi düzenlemiş, her sergide birbirinden farklı dönemlere ışık tutan eserlere evsahipliği yapmıştır.

Yeni sergimiz olan "Arkas Koleksiyonu'nda Post Emresyonizm" sergisi ile sizleri, sanatçının düşünce ve ruh dünyasını görselleştirmenin sonsuz yolu olduğunu ispatlayan cüretkâr ressam kuşağı ile buluşturuyoruz. Kendilerini resmin dilini farklılaştırma ve zenginleştirmeye adayan bu sanatçılardan 40 tanesine ait 90 eserin sergileneceği seçki ile sizleri görsel bir şölene davet ediyoruz.

Düzenlediğimiz sergiler aracılığı ile toplumu, özellikle gençleri bilgilendirmek, onları küçük yaşta sanat ile tanıştırmak, farklı kültürleri tanıtarak hayal güçlerini genişletmek öncelikli amacımız. Bu konuda en büyük destekçilerimiz olan siz öğretmenler için, sergimiz hakkında genel bilgileri, eser açıklamalarını ve öğrencileri düşünmeye teşvik edecek soruları bir araya getirerek, anlatımlarınızı desteklemek amacıyla “Öğretmen Rehber Kitapçığı” tasarladık.

Sizin desteğiniz ve hazırladığımız bu kitapçık sayesinde, Arkas Sanat Merkezi’ne düzenlediğiniz gezilerin öğrencileriniz için keyifli vakit geçiririrken bilgilendikleri verimli bir etkinlik olmasını umuyoruz.

 

ASM REHBERİ